Events 2016

“ÇİTAM 2016” gündemini oluşturan ana konular 1) Kitap: “Çin’i Tanımak ve Çin ile İş Yapmak” başlıklı bir kitap yayınlayarak ülkemizin bütün karar vericileri ve iş adamlarına ulaştırmayı hedefliyoruz. Çin ile iş yapmak üzerine teknik, hukuki ve finansal boyutta birçok temayı içeren kitap aynı zamanda Çin kültürü ve tarihi hakkında bir özet ihtiva etmekte, aynı zamanda da Çin dili üzerine de kapsamlı bir bölüm içermektedir. ÇİTAM olarak yayınlamaya hazır olduğumuz bu kitabı ülkemizdeki bütün şirket sahiplerine, üst düzey yöneticilerine ve karar vericilerine ulaştırmak için paydaşlarımızın desteklerini beklemekteyiz.

2) Bilimsel Araştırma Yarışması: “Çin ve Türkiye arasında inovasyon ve teknolojik gelişim alanında işbirliği nasıl arttırılabilir?” konulu bir bilimsel makale yarışması düzenlenmesi öngörülmektedir. Çin’ce ve İngilizce düzenlenecek bu yarışma ile özelikle Çin’de mukim kanaat önderlerinin katkılarının temin edilmesi planlanmaktadır. Yarışmaya katılacak makaleler bir kitapta derlenerek her iki ülkenin politika yapıcılarının dikkatine sunulacaktır.

3) Eğitim: “Dış Ticaret Finansmanında Renminbi Kullanımı” konulu eğitim programları düzenlenmesi ön görülmektedir. Ülkemizin önde gelen finansal kurumlarının desteği ile yerel ticaret odaları işbirliği ile düzenlenmesi planlanan bu eğitim çalışmalarında hem konunun teknik boyutu ele alınacak, hem de Çin ile iş yapma konusunda kültürel, tarihsel ve sosyolojik boyutta da paylaşımlar yapılacaktar.

4) Konferans: “One Belt One Road”, “İpek Yolu Fonu”, “Asya Altyapı Katılım Bankası”, “Şangay Serbest Ticaret Bölgesi” gibi ana temalar odaklı konferanslar düzenlenmesi ön görülmektedir.

5) Sergi: “Çin Teknoloji Sergisi” başlıklı bir gezici sergi düzenlenmesi planlanmaktadır. Sergi alanı haline getirilecek bir yolcu otobüsü veya treyler tarih boyunca Çin’in liderlik ettiği teknolojileri genç beyinlere tanıtmayı amaçlayacaktır. Günümüzde özellikle uzay, telekomünikasyon ve yeşil/sürdürülebilirlik alanlarında Çin’in konumu ile Çin üniversitelerinin sunduğu ileri seviye eğitim imkanlarının tanıtılacağı bu gezer serginin ülkemizin bütün üniversitelerini ziyaret etmesi planlanmaktadır. Bu sergi ile ülkemizdeki Çin hakkında oluşmuş negatif ön yargılarını değiştirilmesi amaçlanmaktadır.

6) Network: “Friends of ÇITAM”: Bu faaliyetleri hayata geçirirken bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da başta ÇİTAM’ın hedeflerini ve hassasiyetlerini paylaşan iş ve akademik dünyamızın önde gelen simalarından oluşan “Friends of CITAM” ağından destek almaya devam edeceğiz. Bu bağlamda her sene Mart ayı içinde yaptığımız “Çin Yeni Yılı” gala yemeğimize bu sene Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Sayın YU HONGYANG şeref konuğumuz olarak iştirak edecek ve “Maymun yılında Türk Çin ilişkileri” konulu bir konuşma yapacaktır.