Events 2015

Parlak kırmızı fenerler, Çince şarkılar, nazarlıklar, uğurlu renkler, meyve çeşitleri ve Tikoy (Çin yeni yıl muhallebisi) sizi bayram havasına sokacak unsurlardan birkaçı. Çin Yeni Yılı ya da yerel halkın tabiri ile Kameri Yeni Yıl, genelde şubat ayı başına gelir. Festival yeni ay ile başlar ve 15 gün sonra gelen dolunay ile biter. Bahar şenliği olarak da anılan Kameri Yeni Yıl, başka ülkelerde de kutlanır. Çin astroloji takvimi Yin-Yang beş elementten -Tahta, Ateş, Toprak, Metal, Su- ve 12 hayvandan oluşur. 2015 yılı Tahta Koç/Keçi/Oğlak yılıdır ve söylenenlere göre yüksek moral, eğlence, sürprizler, heyecan ve serüvenle dolu olacaktır.

Bu şölen, kutlamalar, ailelerin bir araya gelmesi ve batıl inançlar etrafında döner. Kameri yılbaşını karakterize eden özellikler fenerler, maytaplar ve Çin kültürünün önemli sembolü haline gelen ejderhadır. Popüler Ejderha dansı, görkemli hatları ve uzun bedeniyle, dalgalar halinde hareket eden bir maskot tarafından halka sunulur. Ejderhanın iyi şans getirip kötü ruhları kovduğuna inanılır. İçine para konulan kırmızı zarflar (lai see ya da angpao) çocuklara verilir. Çin kültürüne göre kırmızı renk şans ve refahı temsil eder. Bir efsaneye göre, bir zamanlar Kameri Yeni Yıl’da bir köye musallat olan mistik bir canavar, kırmızı renk ile püskürtülmüştür.

Kameri Yeni Yıl’da şansın evin içine akması için Feng Shui de uygulanır. Feng Shui danışmanları evde, içinde Çin para tanrısı, ananas ve altın sikke bulunan bir refah sepeti bulundurmanızın akıllıca olduğunu savunur. Çinliler aynı zamanda evinizde canlı bitki ve çiçek bulundurmanın yeni bir başlangıcı sembolize ettiğine inanırlar. Kameri Yeni Yıl’da çiçek açan bitkiler refahı simgeler. Geleneksel yemekler, uzun ömür için noodle, birlik için tikoy ya da tatlı pirinç kekleri, kısmet için tavuk, başarı için balık, varlık için yosun ve bol mutluluk için portakal ve mandalinadır. Yemeğin miktarı evdeki bolluğu simgeler.

Çin kültürü, diğer kültürlerde de bulunan batıl inançları ile bilinir. Temizlik Kameri Yeni Yıl öncesinde yapılmalıdır çünkü aynı gün yapılırsa kısmeti süpürüp dışarı atma riski olduğuna inanılır. Temizlik malzemeleri de görünmeyen bir yerde olmalıdır. Gece yarısı, kapılar ve pencereler yeni yılı içeri alıp hoş geldin demek ve eski yılın dışarı çıkmasına izin vermek için açık olmalıdır. Sivri ve kesici hiçbir şey kullanılmamalı ve bu tip araçlar görünürde durmamalıdır, çünkü şansa zarar verebilirler. O gün banyo da yapılmamalıdır, çünkü şansı üstünüzden yıkayıp atabilirsiniz. Ayrıca bütün borçlar ödenmelidir, çünkü yeni yıla borçla girerseniz, o yılı borçlu bitireceğinize inanılır.

Her ülkenin kendi kültürü ve inanışları vardır ve bu kutlama, Çin kültürüne yıllardır yaşatılan bir kimlik kazandırmıştır. Uğurlu renkleri ve nazarlıkları üstümüzde taşımak ve güzel nasihatler dinlemek şansımızı artıracaktır. Bütün bu batıl inançları ve gelenekleri uygulamakta hiçbir sakınca yok, lakin unutmayalım ki başarı, sıkı çalışma ve azimde yatar. projelerin desteklenmesine ÇİTAM da tanıtım katkısı sağlayacaktır. ÇİTAM benzer çalışmaları destekleyecek, yuvarlak masa toplantıları ve kapsamlı konferanslarla teknolojik işbirliğinin gelişimine katkıda bulunacaktır.