MEDIA


Çin Türk Araştırma Merkezi (ÇİTAM) tarafından düzenlenen konferansta iki ülke arasında imzalanan para takas anlaşmasının Türk iş dünyasına sunduğu fırsatlar tartışılacak

19.04.2012

Çin ve Türk merkez bankaları arasında imzalanan 3 yıllık Para Takas Anlaşması iki ülke arasındaki ticareti kolaylaştırmayı hedefliyor. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın yanı sıra Türk ve Çin uzmanların konuşmacı olarak yer davet edildiği etkinlik 25 Nisan 2012’de İstanbul The Plaza Otel’de yapılacak.


Çin Türk Araştırma Merkezi’nin (ÇİTAM) düzenlediği konferanslar serisinin ilki Çin ile Türkiye arasında 21 Şubat 2012 tarihinde imzalanan takas anlaşmasının Türk iş dünyasına sunduğu fırsatları ele alacak. “Çin Merkez Bankası ile imzalanan Para Takas Anlaşmasının Türk iş dünyası için sunduğu fırsatlar” başlığı altında 25 Nisan 2012 tarihinde İstanbul The Plaza Otel’de düzenlenecek konferansa Çin Merkez Bankası, HSBC, Garanti Bankası ve İş Bankası gibi kurumların üst düzey yetkilileri ile Çin uzmanı konuşmacılar katılacak. TC Merkez Bankası yetkililerinin davet edildiği konferansa Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın da katılımı bekleniyor.

Konferansın moderatörlük görevini üstlenecek olan Dr. Rıza Kadılar konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: ”Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ve Çin Devlet Başkan Yardımcısı Xi Jinping’in huzurlarında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Çin Merkez Bankası (PBC) tarafından imzalanan 3 milyar Türk lirası tutarındaki ikili Para Takas (Swap) Anlaşması (PTA) iki ülkenin yerel para birimleri üzerinden gerçekleştirilen ticareti kolaylaştırmayı hedefliyor. Bu gelişmenin Türk iş dünyası açısından sunduğu fırsatların tartışılacağı konferansa Çin para birimi ile dış ticaret finansman kolaylıkları sunan uluslararası banka yetkilileri ile ilgili Çin ve Türk uzmanlar konuşmacı olarak yer alacak. Amacımız her iki ülke arasında karşılıklı anlayış ve bilgi birikimine özellikle ticari ve akademik bağlantıların güçlendirilmesini sağlayarak katkıda bulunmak. Bu çerçevede son derece pratik, uygulamaya dönük bilgilerin paylaşılacağı konferansa Çin ile iş yapan veya yapmayı planlayan bütün iş adamlarımızı ve şirket yöneticilerimizi bekliyoruz.”